04 nov Natuur & Milieu en Urgenda: waterschappen kunnen meer doen tegen bestrijdingsmiddelen in oppervlaktewater
Waterschappen kunnen meer doen om te voorkomen dat bestrijdingsmiddelen in sloten, beken en kanalen terechtkomen. Deze stoffen worden nog regelmatig onder en boven de geldende normen aangetroffen en kunnen grote schade aanrichten aan het waterleven. Natuur & Milieu en Urgenda roepen waterschappen daarom op om hun juridische mogelijkheden te benutten om vervuiling tegen te gaan en hun waterkwaliteitsdoelen te halen. Om hen daarbij te helpen, presenteren de organisaties vandaag een nieuwe handleiding die laat zien welke aanvullende regels waterschappen kunnen stellen. Het eerste exemplaar van de handleiding wordt overhandigd aan Waterschap De Dommel.
Waterschappen kunnen zelf maatregelen nemen
Waterschappen hebben de wettelijke taak om de kwaliteit van het regionale oppervlaktewater te beschermen en te verbeteren. Dat is ook noodzakelijk om de doelen van de Europese Kaderrichtlijn Water (KRW) in 2027 te halen. Hoewel de toelating van bestrijdingsmiddelen landelijk wordt geregeld door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb), kunnen waterschappen onder voorwaarden zelf aanvullende maatregelen nemen om hun wateren te beschermen zoals bredere teeltvrije zones langs sloten en kanalen voorschrijven of beperkingen stellen aan bestrijdingsmiddelen die geregeld voor normoverschrijdingen zorgen.
“Waterschappen zijn verantwoordelijk voor schoon en gezond water. Als bestrijdingsmiddelen het leven in onze sloten en beken aantasten, hebben zij de wettelijke mogelijkheid én plicht om die vervuiling aan te pakken. Deze handleiding laat zien welke juridische instrumenten daarvoor beschikbaar zijn“, aldus Berthe Brouwer, programmaleider duurzame landbouw bij Natuur & Milieu.
Daarnaast kunnen waterschappen als eigenaar of verpachter van landbouwgrond voorwaarden stellen aan het gebruik van bestrijdingsmiddelen. De handleiding beschrijft aan welke juridische eisen dergelijke maatregelen moeten voldoen, waaronder een zorgvuldige belangenafweging, een goede onderbouwing en eventuele nadeelcompensatie.
“Vermindering van het gebruik van pesticiden hoort bij de omslag naar een duurzaam landbouwsysteem. Waterschappen kunnen actief bijdragen aan die transitie door beperkingen te stellen aan bestrijdingsmiddelen en chemie-vrije landbouw te stimuleren. Deze handleiding laat zien hoe,” zegt Hanneke van Ormondt, directeur van Urgenda.
De handleiding is opgesteld door ChemLegal en FLO Legal in opdracht van Urgenda en Natuur & Milieu.
Eerder publiceerden Urgenda en Natuur & Milieu al een juridische handleiding voor gemeentes en provincies om het gebruik van bestrijdingsmiddelen te reguleren.
Berichtgeving
Trouw publiceerde een artikel over de handleiding
AD publiceerde een interview met Anne de Vries






Sorry, het is niet mogelijk om te reageren.